اخبار

عقیم کردن سگ ها

دامپزشک ممکن است در دیدار نخست شما را از فواید و مزایای عقیم کردن سگ مطلع کند. اگر صحبتی نکرد، از او توضیح بخواهید و در مورد بهترین زمان برای عمل جراحی از او راهنمایی بطلبید. عقیم کردن باعث حفظ سلامتی حیوان می شود و تولید مثل را کنترل می کند و از بروز رفتاری غیر قابل پیش بینی جلوگیری می کند.به خاطر بسپارید، اگر قصد دارید حیوان را در مسابقات نمایشی شرکت دهید، با انجام این کار پذیرفته نمی شوید.بسیاری از پرورش دهندگان در قرار داد خود ذکر میکنند که متعهد به عقیم کردن سگ هستند و زمانی که توله به سن مورد نظر (اغلب دامپزشکان شش ماهگی را سن مناسب این عمل می دانند) می رسد، حیوان را عقیم می نمایند.این تضمینی است برای حفظ کیفیت نژاد سگ؛ چرا که تنها سگ هایی تولید مثل می نمایند که از نظر خصوصیات نژادی بهترین باشند. با انجام این عمل، شما صاحب سگی سر به راه و ایده آل خواهید بود.

بهترین دلیل برای عقیم کردن سگ تاثیری است که در سلامتی سگ می گذارد. مثلا تومورهای غدد پستانی در سگ هایی که عقیم نشده اند به فراوانی دیده می شود. اگر سگ را پیش از اولین دوره فحلی اش عقیم کنند (در شش ماهگی)، درصد وقوع تومور های پستان به صفر می رسد. اگر بعد از اولین دوره فحلی عقیم شوند، شانس ابتلا به تومور وجود دارد ولی به نسبت زیادی تقلیل می یابد. اگر عمل عقیم سازی بعد از دومین و سومین فحلی باشد این عمل، از احتمال ابتلا به بیماری نمی کاهد.یکی از دلایلی که عقیم سازی در سنین کم انجام شود این است که از آن جا که رحم را به همراه هردو تخمدان بر می دارند،اگر این کار در ماه های اولیه زندگی توله انجام شود علاوه بر کاهش زمان عمل ، خونریزی در هنگام عمل نیز کمتر از زمانی خواهد بود که حیوان در سنین بالا می باشد. صاحبان سگ معمولا اجازه عمل جراحی را می دهند، چون سگ های ماده بالغ در دوره فحلی ، سگ های نر بسیاری را به دور خود جمع می کنند. از طرفی احتمال آبستنی های ناخواسته از بین می رود.

همچنین چون دستگاه تناسلی حیوان ماده برداشته می شود، دوره فحلی ندارد و لکه های خون هم در محیط خانه دیده نشده، فرش و مبلمان وسایر لوازم منزل آغشته به خون نمی شوند.در نهایت، با این عمل احتمال وقوع بیماری هایی مثل تومور ها و سایر  بیماری هایی که رحم و تخمدان ها را درگیر می کند کاسته می شود.

برخی بیماری های دستگاه تناسلی نر به فعالیت بیش از حد غدد جنسی بستگی دارد(برخی تومورها) با اخته کردن سگ نر می توان از وقوع برخی بیماری ها جلوگیری کرد.

این مورد تنها دلیل در خواست صاحبان سگ برای اخته کردن حیوان نیست. اغلب آن ها سگ را اخته می کنند تا حیوان رفتار بهتری داشته باشد. سگ های نر اخته نشده در مقابل سایر سگ ها و مردم رفتاری پرخاشگرانه دارند زیرا می خواهند از خود و محدوده اشان محافظت کنند.برای یک سگ ، قلمرو به منزله ی املاک و دارایی برای انسان هاست. وسایل بازی ، ظروف غذا و ماده های فحل جزء قلمرو یک سگ نر محسوب می گردند.

این خلق و خو در سگ ها برای بسیاری از مردم غیر قابل تحمل است. این رفتار به علت ترشح هورمون های جنسی به وجود می آید.تجربه نشان داده است که عقیم کردن سگ هایی که گرایش به پرخاشگری دارند، مشکلات رفتاری آن ها را کاهش می دهد.

اخته کردن غالبا در سنین کم انجام می شود ولی سگ های تند خوی میانسال را نیز می توان اخته کرد.هرچند در سنین بالا از احتمال موفقیت کاسته می شود.

سگ اخته شده، میلی به پرسه زدن و جنگیدن با سگ های دیگر ندارد.همچنین برای میهمانان ایجاد مزاحمت نمی کند و حیوان ایده آل و آرامی است.

در خاتمه، یادآور می شود که عقیم کردن سگ ها، بهترین و ساده ترین کاری است که باید انجام پذیرد و با این عمل سگ سالم تر و شاداب تر خواهد ماند.

منبع: نگهداری و تربیت سگ،تالیف: دکتر افروزی،دکتر جمشیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 10 =