اخبار

تعلیمات اساسی و ضروری سگ

 

یکی از این تعلیمات ممانعت از تعقیب وسایل نقلیه است. قبل از اینکه همراه سگ از عرض خیابان عبور کنید به او فرمان ایست بدهید و سپس با پای چپ شروع به حرکت قدم به قدم نمایید تا هر موقع خطری احساس کردید و ایستادید سگ هم به تبعیت از شما در جای خود بایستد و منتظر اجازه و دستور شما برای عبور از خیابان بماند.سگ ها باید اصولا طوری تربیت شوند که موجب ناراحتی و عدم رضایت مردم نشوند.سگ باید یاد بگیرد که در خیابان به دفع مدفوع مبادرت نکند. عادت کند که همیشه در آبریز ها این عمل را انجام دهد. برای تعلیم این کار باید از همان زمان تولگی،سگ را تربیت کنید و همان طوری که به سگ اجازه نمی دهید در اطاق به این کار مبادرت نماید اگر اجازه ندهید در پیاده رو های خیابان هم حتی یک مرتبه دفع مدفوع کند به تدریج به این کار عادت می نماید.مسلم است که توجه به این موضوع در ابتدا تا حدی مشکل و پر زحمت خواهد بود ولی قبول این زحمت ، نتیجه عالی و پسندیده ای خواهد داشت.

سگ ها اصولا شناگران خوبی هستند و این استعداد از زمان تولد در آن ها وجود دارد با وجود این باید سعی شود که حیوان به تدریج به آب عادت نماید. هرگز نباید توله سگ را بدون مقدمه در آب انداخت زیرا موجب می گردد که سگ در آینده از آب بترسد.بهترین کار این است که در ابتدا به آرامی و با احتیاط توله سگ را با آب آشنا کنید.این کار موجب می گردد که در دفعات بعد حیوان به میل خود در آب رود و خیلی خوب شنا کند.

از پرت کردن سنگ در آب در مقابل حیوان بپرهیزید زیرا سگ قادر به پیدا کردن سنگی که در آب فرو رفته و ناپدید گشته نیست و در نتیجه درس پیدا کردن اشیا را که مدتی برای تعلیم آن زحمت کشیده اید از یاد می برد.

سگ ها باید عادت کنند به حیوانات دیگر صدمه نزنند و باعث ناراحتی آنها نشوند. اگر سگی که گربه ها را دنبال می کند تشویق کنید پس از مدتی قاتل گربه ها خواهد شد ولی اگر از زمان تولگی، سگ را  از این کار بازدارید و او را عادت دهید که با گربه آشنا شود، به تدریج با این حیوان دوست می گردد. اگر سگ مرغ و خروس خانگی را تعقیب نمود باید فورا از این کار منع شود.برای این منظور با انداختن زنجیر پرتاب به طرف سگ او را مورد سرزنش قرار دهید؛ یا اینکه از یک بند بلند ۱۵ تا ۲۰ متری استفاده کنید و در حالی که سگ به وسیله بند تحت کنترل شماست از محل نگهداری طیور عبور دهید و به حیوان تعلیم دهید که در پی آزار آن ها نباشد.

اگر سگ احیانا مرغ یا خروسی را خفه کرد و یا کشت باید فورا تنبیه اش نمایید و با پرتاب زنجیر و گفتن کلمه (نه نه) او را از این کار باز دارید. یادآوری می شود که تنبیه باید بلافاصله بعد از ارتکاب عمل انجام شود زیرا مدت کوتاهی پس از ارتکاب عمل آن ها را فراموش می کند.

منبع: راهنمای تربیت سگ          تالیف : دکتر علیرضا قمریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 13 =