اخبار

 انتخاب سگ نر یا ماده

مردم اکثرا تصور می کنند که نگهداری از سگ نر آسانتر از سگ ماده بوده و سگ های نر خصوصیات ممتاز بیشتری نسبت به سگ های ماده دارند. اما این نظر نمی تواند کاملا صحیح باشد. غیر از سیکل های فحلی سگ ماده که عموما هر ۶ ماه یکبار به مدت ۳ هفته وجود دارد مشکل خاص دیگری دیده نمی شود.اما سگ های نر در طول سال میل جنسی خود را حفظ کرده و دائما به دنبال حیوان ماده می گردند لذا در صورت کوچکترین غفلت شما جهت مهار حیوان، مایه دردسر شده و حتی ممکن است حیوان فرار کرده و نزد صاحب خود باز نگردد.از سویی دیگر سگ های ماده به دلیل خلق و منش آرام و مطیع، آسانتر تربیت شده، با بچه ها مهربانتر بوده، و حیوان خانگی مناسب تری می باشند.

سگ های نر مهاجم تر و جسورتر بوده، سخت تر تربیت شده و پرخاشگر تر می باشند. با این وجود می توان هم سگ نر . هم سگ ماده را به وسیله ی عمل جراحی عقیم کرد تا غرایز جنسی دیگر مشکل ساز نباشد.

برخلاف نظر عوام که معتقدند عقیم کردن حیوان در تغییر صفات شخصیتی آن موثر است یا موجب چاق شدن بیش از حد آن می گردد در صورت تغذیه و ورزش مناسب، حیوان دچار مشکل خاصی نخواهد شد.

سگ ماده ای که عقیم شده دیگر سیکل جنسی و خونریزی دوره ای ندارد و سگ های نر را نیز به خود جلب نمی کند لذا حیوان خانگی خوبی می شود.

از سویی دیگر اگر شما مایل به عقیم کردن سگ ماده خود نیستید اما می خواهید به صورت موقت مانع از توله دار شدن آن شوید می توانید از قرص های ضد بارداری  که دامپزشک به شما توصیه می نماید استفاده کنید.

منبع: راهنمای تربیت سگ،دکتر علیرضا قمریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =